Dołącz do naszej grupy! Nasz Discord
Felieton

Firebat Pożarsky – to tank czy bruiser?

Nowy bohater, Firebat Pożarsky wywołał bardzo pozytywne uczucia społeczności. Pozostaje jednak pytanie - to tank czy bruiser?

Tank czy bruiser?

Nowy bohater, Pożarsky (Blaze) wszedł do HotS-a. Jest wojownikiem, a jego zdolności zadają spore obrażenia obszarowe. Z drugiej strony jego wytrzymałość oraz CC robią wrażenie. Dlatego duże zamieszanie spowodowało zaklasyfikowanie go. Jest tankiem, czy bruiserem?

Jaka jest różnica, pomiędzy tymi dwoma rodzajami wojowników? Tank ma przede wszystkim trzymać przeciwników i bronić swoich, kiedy bruiser znacznie lepiej radzi sobie z zabijaniem oponentów.

Najczęściej też jako tank rozumiemy bohatera, który samemu tworzy front lub może to robić. Oczywiście, nie jest to zasadą, ale o kompozycjach pisaliśmy wcześniej.

Jako tank

Raz już poruszaliśmy kwestię tanków. Posiadają oni szereg cech charakterystycznych:

 1. Wysoką wytrzymałość.
 2. Kontrolę tłumu i osłabienia przeciwników (potrzebne do dwóch poniższych punktów).
 3. Mechanizm rozpoczynania walk/wyłapywania wrogów.
 4. Narzędzia do obrony sojuszników (peel).

Ze względu na te cechy, przyjrzymy się Pożarskiemu. Spróbujcie zrobić podobną wyliczankę z Johanną, czy Diablo i porównajcie wyniki:

 1. Wysoka wytrzymałość.
  • Duża ilość punków zdrowia (2775 na pierwszym poziomie)
  • Cecha zapewniająca 25 pancerza.
  • Leczenie z W.
  • Talenty dające tarcze, pancerz, leczenie, nieustępliwość.
  • Bunkier daje dodatkowe kilka sekund życia.
 2. Kontrola tłumu i osłabienia przeciwników
  • Spowolnienie z W.
  • W dodatkowo zone’uje rywali.
  • Ogłuszenie z E.
  • Spowolnienie z drugiej umiejętności bohaterskiej.
  • Talenty zmniejszające obrażenia oponentów (poziom i 13)
 3. Mechanizm rozpoczynania walk/wyłapywania wrogów.
  • Kombinacja W+E.
  • Druga umiejętność bohaterska w kombinacji ze stymulatorem lub CC również nadaje się do miękkiej inicjacji.
 4. Narzędzia do obrony sojuszników (peel).
  • Wspomniane narzędzia CC.
  • Bunkier, dający schronienie sojusznikom.
  • Dość duży model, ułatwiający blokowanie przeciwników czy zdolności.

Jak widzicie, Firebatowi nie brakuje narzędzi do wszelako rozumianego tankowania. Natomiast jak z obrażeniami? Mogą być naprawdę spore. Zasięgowe, obszarowe ataki podstawowe już same w sobie robią sporo, a do tego dochodzi Q i podpalona plama.

A co z obrażeniami?

Pożarsky z całego combo zadaje około 2 500 punktów obrażeń na 20 poziomie bez ulta. Rozkłada się to na kilka sekund, co zwiększa szanse ofiary na przeżycie. 

Ostatecznie jego ofensywa nie pozwala na robienie zabójstw w szybkich pojedynkach. Wszystko za bardzo rozkłada się w czasie i na wiele osób, stąd wysokie cyferki. Znaczą one jednak mało. Za to można spróbować agresywny build i z jakimiś finisherami wypalać przeciwników.

Inaczej wygląda sprawa na sololane. Mechanizm ucieczki, leczenie, narzędzia do czyszczenia alejek, niezłe wymiany oraz dobry poke – to wszystko sprawia, że walcząc z kimś na linii 1v1, nasz kochany Firebat może zyskać znaczną przewagę, co okazuje się nieocenionym atutem. 

Oczywiście przyda się też przy rotacji, czy na alejce 2v2/3v3/4v4 gdzie jego combo może zebrać śmiertelne żniwo.

Ostateczny werdykt

Blaze to tank sololaner, sprawdzający się też w innych ustawieniach na mapie. Przynajmniej tak jest na razie, bo zanim zostanie wydany, może zostać osłabiony.

Wezwanie do bohaterów!

Bohaterze przemierzający Nexus. Tutaj możesz odpocząć, zebrać siły i dowiedzieć się czegoś przed kolejnymi potyczkami, więc przywiąż swój Kamień Powrotu do tego miejsca! Możesz to zrobić klikając w dzwoneczek widoczny na ekranie oraz zostawiając lajka na naszym fanpage’u!  Wtedy nie przegapisz niczego!

zvr
Twoja reakcja

Karashy

Fan HotS-a, który od października 2015 roku działa w Polskiej społeczności, oferując jej nieprzerwanie najświeższe informacje, ciekawe materiały poradnikowe oraz publicystyczne.

Nie zapomnijcie wbijać do mnie na fanpage: https://www.facebook.com/KarashyLoveU/