Dołącz do naszej grupy! Nasz Discord
Poradniki

Najważniejsze skróty klawiszowe w Heroes of the Storm

W HotS-ie nawet ułamki sekund decydują o wygranej, bądź przegranej. Jak je zyskać, jeżeli brakuje Wam umiejętności? Z pomocą przychodzą skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe w Heroes of the Storm

Kolejny raz powiemy Wam jak zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo. Tym razem skupimy się na aspekcie mechanicznym, czyli skrótach klawiszowych.


Dlaczego skróty klawiszowe są takie ważne

Wiele osób nie chce docenić przewagi, jaką daje zręczne posługiwanie się klawiaturą i wolą mozolnie wszystko wybierać myszką, tracąc czas. Zwykle ułamki sekund.

Szybsze dotarcie do celu mapy, błyskawiczne wybranie kluczowej umiejętności bohaterskiej podczas intensywnej walki, odpowiedni ping, czy inne tego typu małe zagrania wydają się błahe. W praktyce pozwalają przejąć przewagę, która ostatecznie doprowadzi do zwycięstwa i zredukuje ilość przegranych meczów.

Zdziwieni? Tym sposobem zaoszczędzicie nawet do kilkunastu sekund podczas rozgrywki. Można porównać to do sytuacji, w której na ten czas tylko Wy się poruszacie, a resztę zawodników wyrzuciło z gry.


Jak korzystać ze skrótów klawiszowych

Wykorzystywania skrótów klawiszowych można się nauczyć tak samo, jak każdej innej magii – ćwicząc i poznając je. Niestety, trzeba przywyknąć do wykorzystywania ich, co nie jest początkowo proste.

Z drugiej strony nigdy nie spotkałem się z graczem, który nauczył się tej sztuki i zrezygnował z używania jej. Wręcz przeciwnie – skuteczne granie Wikingami jest niemożliwe bez częstego klikania Shifta, a każdy healer nieumiejący wykorzystać czarodziejskiej mocy Alt+leczenie ginie znacznie częściej niż jego oświeceni koledzy.

W takim razie przedstawiamy Wam pradawną księgę zaklęć, to znaczy skrótów klawiszowych, a Wy musicie tylko opanować ich nieokiełznany potencjał.


Najważniejsze skróty klawiszowe

 • CTRL + 1/2/3/4 – Szybkie wybranie talentu. Klawisz numeryczny odpowiada talentowi, który zostanie wybrany: 1 odpowiada pierwszemu od góry, 2 drugiemu i tak dalej.
 • SHIFT + akcja – Kolejkowanie rozkazów. Pozwala wydać bohaterowi kilka komend, które wykona pod rząd. Można w ten sposób zaplanować ruchy oraz używanie umiejętności.
 • ALT – Daje różne efekty, w zależności od tego, z czym zostanie kliknięte.
  • ALT + klawisz zdolności  Natychmiastowe użycie zdolności na sobie. Działa tylko z umiejętnościami, które można rzucić na swoją postać, mierzonymi o okrągłym obszarze działania (Q Azmodana) oraz przywołującymi obiekty w wybranym miejscu (wieżyczki Gazola).
  • ALT + kliknięcie myszką na portret umiejętności/pasek zdrowia bądź many – Powiadomienie sojuszników o czasie odnowienia zdolności lub ilości zasobów (many, zdrowia, energii itp.) . Po wykorzystaniu tej komendy na chacie pojawi się stosowny komunikat, który mogą przeczytać wszyscy członkowie drużyny.
  • ALT + kliknięcie na pole bitwy/ mapę – Ping, czyli oznaczenie danego miejsca, połączone z komunikatem dźwiękowym dla całej drużyny.
   • Użyte na sojuszniku sterowanym przez komputer sprawia, że będzie on za nami podążał.
   • Pingować można też za pomocą klawisza G.
   • Przesunięcie kursora myszki, podczas trzymania tej kombinacji klawiszy da dostęp do użycia indywidualnych pingów.
 • A + LPM – Szybkie wybrane celu ataku podstawowego. Pozwala na wygodne używanie aa podczas ruchu. Przy użyciu tej kombinacji klawiszy, za cel zostanie wzięty najbliższy wróg (bohater, stronnik, czy cokolwiek co można zaatakować). Podstawa każdego bohatera polegającego na atakach podstawowych.
  • W opcjach jest możliwość zmienienia tej komendy tak, że za cel zostanie wybrany oponent najbliżej aktualnego położenia kursora. Jest to wybór dla znacznie bardziej zaawansowanych mechanicznie graczy.
 • S/H – Zatrzymanie obecnie wykonywanej akcji. Sprawia, że bohater przestaje robić to co robił, przy czym „H” jest mocniejsze, bo można za jego pomocą na przykład zatrzymać oddawanie strzałów Smugą. Przydatne szczególnie dla bohaterów niewidzialnych – chroni przed wykonaniem niechcianego, zdejmującego kamuflaż, ataku.
 • Spacja – Wycentrowanie kamery na bohaterze. Przesuwa widok tak, by prowadzona przez Was postać znalazła się na środku. Dodatkowo zostaje ona podświetlona.
 • L – Zablokowanie kamery na bohaterze, czyli uniemożliwienie przesuwania jej. Długofalowo bardzo niepraktyczna opcja, gdyż uniemożliwia szybkie rozeznanie w sytuacji. Czasami można wykorzystać na chwilę, by lepiej odnaleźć się w niektórych, intensywnych walkach.
 • C – Panel informacji o bohaterze. Wyświetla najważniejsze, aktualne na daną chwilę statystyki bohatera nad portretem.

„Zabawne” skróty klawiszowe

Poza najważniejszymi, mającymi na rozgrywkę, skrótami klawiszowymi, są jeszcze takie, które wpływają na wrażenia z gry i ogólny fun.

 • CTLR + S Włączenie/wyłączenie dźwięków w grze.
 • T – Użycie spreju.
 • I – Użycie wybranej kwestii (chodzi o te będące w kolekcji).
 • J – Użycie prowokacji (domyślnej dla każdego bohatera).
 • Y – Użycie tańca (domyślne dla każdego bohatera).
 • X – Rozwinięcie menu z elementami kosmetycznymi podczas gry.

Właściwie to tyle o skrótach klawiszowych. Oczywiście w opcjach możecie je zmienić tak, by było Wam wygodnie. Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować Wam za uwagę kochani i zaprosić do czytania innych naszych materiałów! Widzimy się w Nexusie bohaterowie!

zvr
Twoja reakcja

Karashy

Fan HotS-a, który od października 2015 roku działa w Polskiej społeczności, oferując jej nieprzerwanie najświeższe informacje, ciekawe materiały poradnikowe oraz publicystyczne.

Nie zapomnijcie wbijać do mnie na fanpage: https://www.facebook.com/KarashyLoveU/