Dołącz do naszej grupy! Nasz Discord
Poradniki

Poradnik dla nowych graczy: podział na role w drużynie #1

Dzisiaj przyjrzymy się rolom. Przestudiujemy podział Blizzarda, by następnie stworzyć nowy, lepiej oddający to, czym powinno się kierować budując drużynę.

Role w drużynie

Dzisiejszym tematem będą role w drużynie! Przyjrzymy się dokładniej nie tylko upowszechnionemu przez Blizzard podziałowi, ale także przedstawimy własny, który lepiej ukazuje jak powinno się klasyfikować bohaterów w HotS-ie! Obalimy też kilka mitów krążących pośród początkujących graczy.


Podział Blizzarda

Zaczniemy podziału, którzy przyszykowali twórcy gry. To nim się sugerują nowi gracze, dlatego trzeba wyjaśnić na czym polega oraz jakie są jego problemy.

 • Wojownik – postać posiadająca duży wachlarz zdolności defensywnych i ponadprzeciętną wytrzymałość.
 • Zabójca – bohater, u którego obrażenia grają pierwsze skrzypce.
 • Wspierający – tak nazywają się wszyscy pomagający swojej drużynie na wiele sposobów; ich wspólnym mianownikiem są osłony i różnego rodzaju leczenie.
 • Specjalista – zależnie od definicji, może to być ktoś specjalizujący się w niszczeniu struktur, graniu mapą i pochodnych działaniach lub postać niepasująca do pozostałych ról.


Problemy z klasyfikacją Blizzarda

Ten podział ma dwa problemy:

 • jest zbyt ogólny. Bohaterowie jednej roli różnią się między sobą znacząco, mają często różne zadanie i specyfikę.
 • jest niespójny. Chodzi tu głównie o specjalistów. Mają dwie dwie definicje i trudno powiedzieć, której się trzymać.

Przez to zaproponowane przez Blizzarda role nie spełniają swoich funkcji i zwykle nie warto się nim sugerować. Zresztą nie podoba się nawet twórcom, o czym przeczytacie tutaj. Powinno nas interesować tylko i wyłącznie to co oferuje postać.

Jeżeli Wojownik zadaje obrażenia to uznaje się go za postać ofensywną. Natomiast kiedy Specjalistę cechują duże możliwości ranienia wrogów to nie warto marnować jego potencjału, starając się pushować – zamiast tego niech zabija!


Podział bohaterów ze względu na role w drużynie

Teraz zaprezentujemy Wam podział, który przyszykowaliśmy dla Was. Jest dokładniejszy i lepiej oddaje sytuację w grze.

 • Tank (wszystko na temat tej klasy znajdziecie tutaj) – Bohaterowie skupieni na aspekcie defensywnym i samodzielnym tworzeniu frontu. Ich zadanie to rozpoczynanie walk, ochrona sojuszników oraz przeszkadzanie wrogom. Znajdziecie tu zarówno uniwersalne tanki, jak i bardziej sytuacyjne postacie spełniające tę rolę:

Johanna, Arthas, Muradin, Garosz/Garrosh, Zszywaniec/Stitches, E.T.C, Anub’arak, Varian, Diablo, Czo’Gal/Cho’Gall, Tyrael

 • Bruiser– Postacie ofensywne, walczące wręcz, mające wspomagać front, tworzyć presję i zwykle zadawać obrażenia, ale skupiają się na wytrzymałości i użyteczności, w przeciwieństwie do Melee DPS-ow:

Xul, Varian, Tyrael, Sonia/Sonya, Rexxar, Leoric/Leoryk, Garosz/Garrosh, Diablo, E.T.C, Czo”Gal/Cho’Gall, Arthas, Anub’arak, Artanis, Czen/Chen, Zszywaniec/Stitches, Dehaka, D.Va, Zaria/Zarya.

 • Melee DPS – Herosi podobni do bruiserów, ale z ograniczoną wytrzymałością i większymi obrażeniami:

Varian, Thrall, Samuro, Rzeźnik/The Butcher, Ragnaros, Malthael, Illidan, Gazol/Gazlowe, Męcik/Murky, Zaginieni Wikingowie/The Lost Vikings.

Zul’jin, Zaria/Zarya, Zagaara, Valla, Tyrande, Tychus, Szarogrzywy/Greymane, Sylvana/Sylvanas, Smuga/Tracer, Petarda/Hammer, Nova, Nazeebo, Lunara, Kasja/Cassia, Falstad, Genji.

 • Mag- Zbiór postaci skupiających się na obrażeniach magicznych, użytecznych przy czyszczeniu alejek oraz rotacjach. Zwykle posiadają sporą kontrolę tłumu:

Probiusz/Probius, Azmodan, Chronia/Chromie, Gul’dan, Jaina, Kael’thas, LiMing, Kel’thuzad.

 • Finisher- Postacie z ogromną mobilnością, dobijające przeciwników. Sami jednak mają problemy z wyłapywaniem czy błyskawicznym zabijaniem konkretnych celów. Ostatni wchodzą do walki i czyszczą co zostało. Potocznie nazywa się ich „sprzątaczkami”:

Zeratul, Illidan, Genji.

 • Ambusher – Połączenie Melee DPS, Magów oraz Finisherów. Posiadają cechy wszystkich trzech, skupiają się czysto na wyłapywaniu zabójstw:

Alarak, Kerrigan, Valeera, Smuga/Tracer, Nova.

 • Healer Źródło leczenia, podstawa niemal każdej drużyny mogąca zredukować większość obrażeń wrogiego zespołu podczas walki, posiadają odpowiedzi zarówno na silny burst jak i obrażenia rozłożone w czasie:

Morales, Uther, Rehgar, Auriel, Jasnoskrzydła/Brightwing, Malfurion, Lucio, Stukov, Kharazim.

 • Offsupport – Bohaterowie oferujący zdolności typowe dla bohaterów wsparcia, którzy nie posiadają odpowiedzi na niektóre typy obrażeńzapewniają zamiast tego inne użyteczne narzędzia:

Tassadar, Abathur, Tyrande, Li Li, Medivh.


Jeżeli macie jakieś pytania, zachęcamy do komentowania oraz przeglądania naszych poprzednich materiałów! Śledźcie też nasz portal, naciskając Dzwoneczek w prawym dolnym rogu ekranu, by nie przegapić żadnego nowego tekstu!

zvr
Twoja reakcja

Karashy

Fan HotS-a, który od października 2015 roku działa w Polskiej społeczności, oferując jej nieprzerwanie najświeższe informacje, ciekawe materiały poradnikowe oraz publicystyczne.

Nie zapomnijcie wbijać do mnie na fanpage: https://www.facebook.com/KarashyLoveU/