Dołącz do naszej grupy! Nasz Discord
Ogólne Poradniki

[Poradnik] Split push – wszystko co musisz wiedzieć o samotnym niszczeniu fortów

Split push to jednak z najciekawszych metod to wygrywania gier. Umiejętnie poprowadzony pozwala wygrać każdą, nawet pozornie przegraną grę.

Czym jest split push

Zacznijmy od podstawy. Split push (splitpush/split-push – wszystkie formy są poprawne i rozpoznawalne w slangu MOBA) to samotne pchanie alejek w celu zniszczenia budynków wroga. Może być odgórną taktyką na daną fazę gry lub działaniem spontanicznym, ratującym dany mecz.

Przede wszystkim pozwala na stworzenie presji – oponenci muszą coś zrobić ze splitpusherem. Inaczej stracą ważne budowle, co pozwala wyrównać różnicę w doświadczeniu, a na niższym poziomie niejednokrotnie wygrywa gry. Podobnie przegrywa, gdy jest źle stosowany.

Split push typowy dla HotS-a

W Heroes of the Storm mamy wiele mechanizmów pozwalających na podejście do tematu w trochę inny sposób niż w innych MOBA. Bohaterowie z globalną mobilnością (Dehaka, Falstad, Zagara), jej bezpośrednimi substytutami (Probius, Samuro z Mistrzem Iluzji) lub podobnymi mechanizmami (Abathur, Azmodan) mogą robić to inaczej niż reszta herosów.

W takich sytuacjach sprawa jest prosta – splitpusher pcha daną linię, wymusza reakcję od przeciwnika i dołącza do drużyny. Często kończy się to walką 5v4, co łatwo wygrać. Jeżeli oponenci nic nie zrobiąm to osoba odłączona stworzy przewagę w doświadczeniu, co będzie kluczowe dla dalszej fazy rozgrywki.

Podobne mechaniki są obecne w innych MOBA, jednak znacznie rzadsze i nie stosuje się ich tak często.

Standardowy split push dla MOBA

Równie często jednak będziemy musieli wybrać innego bohatera i nim przeprowadzać całą akcję. Po prostu kompozycja na nas to wymusi, a split pushujemy przez kawałek gry (fazę, w której heros jest słaby) lub zostawiamy to jako „deskę zapasową”. Wtedy bohater musi posiadać następujące atrybuty:

  • Duże obrażenia w budowle – chcemy dokonać jak największych zniszczeń podczas split pushu, więc potrzebujemy do tego obrażeń. Sami stronnicy nie wystarczą i vice versa.
  • Dobre czyszczenie alejek – jednak minionki zadają 150% obrażeń w budowle, co jest nieocenioną pomocą podczas pushu. Poza tym za tym punktem jest jeszcze jedna ważna rzecz – jeżeli przerwiemy split push, a nie wyczyścimy alejki, to stracimy doświadczenie, które moglibyśmy łatwo zdobyć.
  • Dobre 1v1 – Częstą kontrą na split push jest posłanie jednej osoby do poradzenia sobie z natrętem, co minimalizuje straty. Dlatego dobrze, żeby split pusher mógł wygrać w takiej sytuacji duele 1v1 – pokona oponenta, zapobiegając skontrowaniu samotnego natarcia.
  • Mechanizm ucieczki – Równie często odpowiada się na split push gankiem w kilka osób. Zabija się odosobnioną ofiarę za darmo i doprowadza do „globalnego” 4v5, co nie tylko niweluje presję, ale także narzuca zespołowi splitpushera.
Im większa mapa tym daje większe pole do splitpushu – duże odległości utrudniają rotacje, kontrujące takie pchanie alejek.

Splitpusher powinien doskonale spełniać chociaż dwa wymogi i przynajmniej „średnio” pozostałe dwa. Nie myślcie o split pushu jako realnym przepisie na sukces w innym wypadku. Nic nie przyniesie marnowanie czasu na biciu minionków (słabe czyszczenie alejek) czy byciu regularnie zabijanym (słabe 1v1 i brak ucieczki).

Dlatego większość specjalistów nie jest granych na wyższym poziomie – nie posiadają wystarczającego value w walkach, ani w wielu przypadkach ucieczki, umożliwiającej split push. Dlatego też nie powinno wybierać ich z myślą o split pushu – Nazeebo, Petarda, czy Xul zamiast niszczycielami stają się jedynie łatwymi ofiarami oraz łatwym doświadczeniem dla przeciwnika.

Ze split pushem doskonale radzą sobie specjaliści: Abathur, Azmodan („specjalne mechaniki”), Zagara (gobalna mobilność), Wikingowie (chociaż to raczej zbieranie doświadczenia) oraz sytuacyjnie Probius (spełnia doskonale 3 wymogi oraz sytuacyjnie pokonuje niektórych w 1v1).

Jak przeprowadzić split push

Przede wszystkim z tego korzysta się po coś. Dla praktycznego wykorzystania trzeba myśleć jak goblin i dokładnie wszystko przeliczać. Najlepiej jest podejmować akcję w dwóch sytuacjach:

  • Wiecie, że nie możecie wygrać otwartej walki, więc musicie wymusić inne działania.
  • Przegrywacie i nadrabiacie straty
  • Tworzycie presję na mapie, żeby po prostu stworzyć lepszą sytuację i wyłuskać z niej przewagę. 

Do tego jest jedna złota, „mechaniczna” zasada split pushu – patrzycie się cały czas na minimapę. Stronników zabijacie szybko i odruchowo, więc nie potrzebujecie poświęcać im uwagi, podobnie jest z budowlami.

Samuro z Mistrzem Iluzji to jeden z najpotężniejszych split pusherów. Bez problemu może pushować, a w niebezpiecznej sytuacji ogra wroga

Zamiast tego obserwujciem co robią wrogowie i czy ktoś nie zniknął z mapy. Może szykować zasadzkę na Was. Szybka reakcja decyduje wtedy o życiu i śmierci, a także wyniku meczu. Wtedy jak najszybciej wycofajcie się bezpiecznie.

Split push jako ostatnia deska ratunku

Czasami gra po prostu nie wyjdzie. Doskonały draft okazuje się niczym, bo brakuje umiejętności. Wtedy zostajemy takim Ragnarosem i stajemy przed wyborem – poddać się, próbować walczyć otwarcie (mała szansa na zwycięstwo) lub zastosować split push. Na niskich rangach ta ostatnia opcja często wygrywa.

Przeprowadza się ją zgodnie z poprzednim punktem. Różnica jest w pozycji – staramy się nie podchodzić do fortów, jeżeli nie mamy pewności, że ktoś do nas nie przyjdzie. Ewentualne 1v1 raczej przegramy (strata poziomu), więc musimy bacznie obserwować sytuację.

Najlepiej jest czyścić alejki i wycofywać się do najbliższego, bezpiecznego punktu. Zwykle będzie to środek alejki (tam, gdzie spotykają się pierwsze fale stronników) lub miejsce wyczyszczenia poprzedniej fali. Trzeba przewidywać, skąd nadejdzie gank.

Backdoor (split push na Rdzeń przeciwnika, mający bezpośrednio zakończyć mecz) w wykonaniu KSV Richa podczas Koreańskiego HGC Pro.

Dopiero zauważając brak reakcji podchodzimy do struktur rywali. Czasami warto dla czegoś takiego olać cel mapy, jeżeli ten da radę zniszczyć tylko jeden fort/twierdzę lub nie zniszczy rdzenia. Samemu powinniśmy poradzić sobie z fortyfikacjami, ale dostaniemy za nie więcej doświadczenia.

Wezwanie do bohaterów!

Bohaterze przemierzający Nexus. Tutaj możesz odpocząć, zebrać siły i dowiedzieć się czegoś przed kolejnymi potyczkami, więc przywiąż swój Kamień Powrotu do tego miejsca! Możesz to zrobić klikając w dzwoneczek widoczny na ekranie oraz zostawiając lajka na naszym fanpage’u!  Wtedy nie przegapisz niczego!

zvr
Twoja reakcja

Karashy

Fan HotS-a, który od października 2015 roku działa w Polskiej społeczności, oferując jej nieprzerwanie najświeższe informacje, ciekawe materiały poradnikowe oraz publicystyczne.