Dołącz do naszej grupy! Nasz Discord
Esport Poradniki

[Pro build] Kel’Thuzad pierwszy raz w HGC!

Kel'Thuzad wyszedł z cienia wprost na scenę HGC. Jakie talenty wybierali profesjonaliści, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał?

Kel’Thuzad wychodzi z cienia

W ostatniej kolejce fazy zasadniczej profesjonaliści nie zawiedli. Choć Kel’Thuzad pojawił się tylko w 17% meczów (8 z 46, w tym 2 razy jako ban i 6 razy jako pick), jego występy zaowocowały kilkoma różnymi ścieżkami talentów. Które z pro buildów Kel’Thuzada były najefektywniejsze i przyniosły zwycięstwa? Na jakich mapach sprawdza się Kel’Thuzad? Jak kształtują się kompozycje z nim w składzie?


Odpowiednie miejsce i czas

Zawodowi gracze jednogłośnie zgodzili się co do największych zalet Kel’Thuzada. Arcylisz najlepiej sprawdza się w sytuacjach, gdy wraz z drużyną jest w stanie oblegać struktury wroga. Właśnie wtedy ujawnia się jego pełny potencjał wyłapywania i szybkiego zabijania przeciwnikówOkowy Kel’Thuzada (E) umożliwiają mu bowiem przyciągnięcie nawet ustawionego za fortem przeciwnika.

Jest kilka map, na których siege może przynieść drużynie Kel’Thuzada stosunkowo najlepsze efekty. Pokrótce, są to pola bitwy oparte na potworach maszerujących wprost na struktury, na przykład Tomb of the Spider Queen (Grobowiec Pajęczej Królowej), Battlefield of Eternity (Pole Bitewne Wieczności) czy Infernal Shrines (Piekielne Kapliczki). Bonusem jest, jeśli dana mapa wymaga także szybkiego czyszczenia alejek.

Pomimo dość sporych zalet, Kel’Thuzad nie jest materiałem na wybór najwyższego priorytetu. Dlatego najczęściej był wybierany w ostatniej rotacji fazy picków i banów, a jego zadaniem było nadawanie kompozycji ostatecznego kształtu. Władcy Naxxramas do znalezienia się na szczycie brakuje przede wszystkim uniwersalności, którą z reguły cechują się postacie zajmujące najwyższe lokaty.


Koreańskie rozwiązania: dami i Sake

Kel'Thuzad build MVPM dami w wygranej w Grobowcu Pajęczej Królowej
Build MVPM dami w wygranej w Grobowcu Pajęczej Królowej

Lvl 1.The Plaguelands: Grobowiec Pajęczej Królowej to mapa oparta na zabijaniu stronników, dlatego talent wspierający waveclear znalazł tu zastosowanie. W połączeniu z dużą ilością efektów kontroli tłumu (Jaina, Dehaka) wydłużony czas działania umiejętności okazał się użyteczny także w walce.

Lvl 4.Phylactery of Kel’Thuzad: Jeden z najciekawszych talentów gwarantujących szybkie wstanie z martwych. Nie tylko daje Kel’Thuzadowi możliwość przyspieszonego dołączenia do walki po śmierci, ale i pozwala mu na samoleczenie o wartości 10% zadanych obrażeń. Te zalety są jednak okupione ceną wyboru – jeśli Arcylisz wskrzesi się za pomocą tego talentu, jego dodatkowa moc znika dopóki nie zbierze na nowo wymaganej ilości kul regeneracji.

Lvl 7.Glacial Spike: Talent obowiązkowy według profesjonalistów. Zadaje dodatkowe obrażenia, a przede wszystkim daje KTZ nowe pole do popisu poprzez uniezależnienie go od struktur wroga czy poruszających się przeciwników.

Lvl 10.Shadow Fissure: Umiejętność nieporównywalnie lepsza od Frost Blast. Domyka kombinację umiejętności Kel’Thuzada z pomocą swoich ogromnych obrażeń oraz ma o wiele krótszy czas odnowienia.

Lvl 13.Chains of Ice: Ten wybór utrudnia przeciwnikowi ucieczkę z umiejętności obszarowych Kel’Thuzada, przez co otrzymuje większe ilości obrażeń z Q.

Lvl 16. Arcane Echoes: Talent ten posiada synergię z The Plaguelands z poziomu 1. Przy dużych ilościach efektów kontroli tłumu kilkukrotne trafienie przeciwnika nie powinno stanowić problemu.

Lvl 20.The Damned Return: Cień naśladujący umiejętność Śmierć i Rozkład zwiększa wartość buildu Q do maksimum. Dzięki temu walka drużynowa może stać się o wiele prostsza, tak samo jak oblężenie struktur przeciwnika.


Kel'Thuzad build MVPB Sake w wygranej na Smoczych Włościach
Build MVPB Sake w wygranej na Smoczych Włościach

Lvl 13. Chain-Link: Redukcja czasu odnowienia zwiększa moc Kel’Thuzada w walkach drużynowych, ułatwia wykorzystywanie przewagi w grze.


Ręka europejskiego mistrza: Mene

Kel'Thuzad build DIG Mene w wygranej w Piekielnych Kapliczkach
Build DIG Mene w wygranej w Piekielnych Kapliczkach

Lvl 1. Blighted Frost: W kompozycji z Tyrande oraz E.T.C. (bohaterowie ci posiadają ogłuszenia) wydłużony czas działania przygwożdżenia pomaga w zatrzymywaniu przeciwników w jednym miejscu i szybkim zabijaniu.

Lvl 16.Power of Icecrown: Talent ten dobrze łączy się z ulepszeniem z poziomu 1. Łatwo unieruchamiani bohaterowie praktycznie gwarantowali Kel’Thuzadowi dodatkową moc zaklęć, co przyspieszało ich śmierć.

Gra zakończyła sie zanim Mene mógł dokończyć swój build. Prawdopodobny wybór na poziomie 20. to The Damned Return (zwiększenie burstu na danym przeciwniku).


Amerykańskie zacięcie: TigerJK i psalm

Kel'Thuzad build SSG TigerJK w przegranej na Polu Bitewnym Wieczności
Build SSG TigerJK w przegranej na Polu Bitewnym Wieczności

Lvl 4.Armor of the Archlich: Dobre rozwiązanie, gdy przeciwnik skupia się na „nurkowaniu” za Kel’Thuzadem, czego z pewnością mogą chcieć Tyrael, Lucio czy Li-Ming. Co prawda aktywacja tego talentu zapewnia wyłącznie pancerz fizyczny, jednak spowolnienie nakładane na przeciwników w pobliżu pozwala Arcyliszowi na nowo zająć dogodniejszą pozycję w walce (gdy oprócz własnych wysiłków otrzyma także wsparcie sojuszników).

Gra dobiegła końca zanim TigerJK mógł dokończyć swój build. Prawdopodobna kontynuacja to Power of Icecrown (synergia z talentem poziomu 4.) oraz Shifting Malice (minimum mobliności przeciwko dive).


Kel'Thuzad build GFE psalm w wygranej w Grobowcu Pajęczej Królowej
Build GFE psalm w wygranej w Grobowcu Pajęczej Królowej

Lvl 1.Barbed Chains: Podstawa kombinacji talentów zapewniającej możliwie najwyższe obrażenia. Dzięki obniżeniu pancerza trafionego przeciwnika Kel’Thuzad jest w stanie z niewielkim trudem usunąć go z powierzchni mapy.

Lvl 16. Hungering Cold: Kolejny talent zwiększający burst. Precyzja w trafianiu umiejętności jest tu wysoko nagradzana – „złapanie” przeciwnika praktycznie oznacza jego śmierć.

Lvl 20.Shifting Malice: Z tym talentem Kel’Thuzad jest w stanie „domykać” zabójstwa oraz, w razie potrzeby, użyć danej umiejętności jako ucieczki.

Psalm posłużył się Kel’Thuzadem jeszcze jeden raz, na Sky Temple (Podniebna Świątynia). Skorzystał z tego samego buildu, lecz tym razem gra zakończyła się porażką. Nagranie z tego meczu znajdziecie tutaj.


Sugerujecie się buildami profesjonalistów czy wybieracie talenty zupełnie według własnego uznania? Opowiedzcie nam o waszych kompozycjach na facebookowej grupie!

zvr
Twoja reakcja

kivinko

Fanatyczka Heroes of the Storm, niewolniczka mety, w HOTS24 zajmująca się sekcją e-sportową. W przyszłości najprawdopodobniej będzie napadać na sklepy papiernicze.